B-TR ANA SAYFA
   ANA SAYFA   |   GERİ
Toptan Perakende Yazılar
Proshop Beklentileri


PAYLAŞ: Proshop ciddi bir bowling oyuncusu için bowling salonu kadar önemli bir yerdir çünkü ekipmanlarınızla ilgili (çok kaba bir genelleme ile) satın alma ve servis hizmetlerini burada alırsınız.

Alacağınız bu servislerden en önemlisi de bowling topunuzun elinize, fiziksel oyununuza ve istediğiniz reaksiyona uyacak şekilde delinmesidir.

Bir bowling oyuncusunun bir proshopdan en kaliteli hizmeti alabilmesi için dikkat etmesi gereken bazı konulara (hem oyuncu hem de top delici olarak yaşamış olduğum deneyimlerimden yola çıkarak) dikkat çekmek istiyorum.


Top delme işlemini gerçekleştirecek kişinin bu konuya derinlemesine hakim olduğu varsayımıyla top delme uzmanlığını denklemin dışına alıyorum.

Ayrıca sözkonusu proshop ın elinde yeterli miktarda ve çeşitlilikte bowling toplarından oluşan bir stok bulundurduğunu da varsayarak ihtiyaç duyulacak topun bulunması konusunda da herhangi bir sıkıntıyla karşılaşmayacağınızı varsayalım.

Top deliminde en önemli kriter topu delecek kişinin sizin oyununuz hakkında bilgi sahibi olmasıdır. Dolayısıyla topu delecek kişinin sizin oyununuz hakkında bilgi sahibi olduğundan emin olmanızda fayda var. Eğer topu delecek kişi ile ilk defa karşılaşıyorsanız mutlaka hatlarda bir oyun açtırıp sizin atışınızı gözlemlemesini sağlayın.

Bu önemli konunun atlanmaması için proshop ın çok kalabalık olmadığı, iş yoğunluğunun çok fazla olmadığı yada salonun çok kalabalık olmadığı saatleri tercih etmenizde fayda var çünkü bu tür kalabalık bir ortamda top delici kişinin bu isteğinize cevap vermesi bazen imkansız olabilir.

Yeni top deldirmek için mutlaka önceden randevu almanızda fayda vardır. Randevusuz geldiğinizde reddedilmeniz yada sizin işinizin aceleye getirilmesi ihtimali sizin kendi sorumluluğunuzdadır.

Randevunuza gelirken (eğer varsa) mutlaka eski toplarınızdan birini yanınızda getirin ve son oynadığınızdan sonra temizlenmemiş olmasına dikkat edin. Temizlenmemiş bir top topu delecek uzman için önemlidir çünkü topunuzun üzerinde zamanla oluşan aşınmalar ve yağ izleri sizin oyun stiliniz hakkında deliciye fikir verecektir.

Daha da önemlisi salondaki kalabalık yüzünden (özellikle haftasonları) top atmanıza imkan bulunmazsa delim açısından son derece önemli olan PAP noktası bu top üzerindeki aşınmalardan ve yağ izlerinden top delici tarafından tespit edilebilecektir.

Buna ek olarak eski topunuz hakkında varsa şikayetlerinizi de dile getirmelisiniz. Mesela "bu top başparmağımın sol alt köşesini vuruyor" cümleniz top delici kişinin eski topunuzun delik açılarını kontrol ederek yeni delinecek topunuzda bu sorunu giderme ihtimalini arttıracaktır.

Eğer proshopta sıra varsa ve beklemeniz gerekiyorsa bu proshop ın çok oyuncu tarafından tercih edildiğinin bir göstergesidir. Eğer bekleyecek vaktiniz varsa top delici ile müşterileri arasında geçen konuşmalara kulak kabartmak iyi bir fikir olabilir çünkü bazı sorun ve çözümlere dair bazı ipuçları yakalamanız oldukça mümkündür. Ama bu tip durumlarda muhabbete katılmamak daha yerinde olur çünkü muhtemelen top delici ile müşteri arasındaki konuşma o sıradaki alınmakta olan servisle ilgili bir konuşmadır ve o müşteri özelinde bir konu olduğu için top delicinin konsantrasyonu o müşteri üzerindedir.

Sizin konuşmaya katılmanız top delicinin konsantrasyonuna etki edip bir önceki müşterinin aldığı servisin kalitesini düşürebilir. Bunun o an için sizin probleminiz olmadığını düşünebilirsiniz ama aynı şey 45 dakika sonra sizin topunuz delinirken başka bir müşteri tarafından yapıldığı zaman muhtemelen sinirleneceksinizdir. O nedenle bu durumu kendinize yapılmasını istemediğiniz şeyi başkasına yapmayınız olarak özetleyebiliriz.

Yine çok benzer ve pekçok sefer şahit olabileceğiniz (belki zaman zaman sizin de yaptığınız) bir durum da yapılmakta olan işi bölme eylemidir. Tam sizin el ölçünüz alınırken yada topunuz delinirken nereden çıktığı belli olmayan başka birisinin "Benim başparmak deliğini biraz açabilir miyiz (top delici ve müşteri bu deliği beraber açmak zorundadır yada top delici tek başına açamazmış gibi) ? Benim fingerları değiştirebilir miyiz (aslında demek istediği finger insertlerdir, yoksa müşteri top deliciden rekonstrüktif bir cerrahi talebinde bulunmamaktadır) ? Şu anda işin var mı (Yoo sadece otobüs bekliyoruz, arkadaşı da daha önce görmüşlüğüm yok, yani kendisi müşteri falan değil) ?" gibi sorularla top delicinin konsantrayonunu yerle bir eden kişilerdir. Sizlere tavsiyem yukarıdaki paragraftaki ile aynı olacak, yani kendinize yapılmasını istemediğiniz şeyi başkasına yapmayınız.

Eğer mutlaka bir soru sormanız gerekiyorsa (mesela bir randevu almak istiyorsanız) orada bir süre beklemeniz yeterli olacaktır zaten proshop görevlisi ilk fırsatta size nasıl yardımcı olabileceğini soracaktır. O kadar bile vaktiniz yoksa (arabanızı yolun ortasına atıp dörtlüleri yaktınız) en azından sorunuzu sormak için bir sürecin bitmesini bekleyiniz. (Mesela top üzerine çizim yapılıyorsa çizim bittikten sonra yada top deliniyorsa delici matkabı kapattıktan sonra gibi.

Eger top delicinin bir konuda fikrine danışma ihtiyacı duyuyorsanız bir lig veya turnuva öncesi kadar kötü bir zamanlama olamaz zira o sırada görevlinin muhtemelen işi başından aşkın olacaktir.

Bu tip fikir danışmalarınızı (top reaksiyonu, arsenal kurgusu, tutuş değişikliğinin muhtemel etkileri vs) proshop in müsait olduğu zamanlarda yapabilirseniz proshop görevlisi size tam olarak konsantre olabilir ve kendisinden daha fazla bilgi alabilirsiniz.

Gerçek delim aşamasında çalışma bölgesinden mutlaka uzak durun çünkü delim aşaması top delicinin en fazla konsantre olduğu safhadır ve bu safhada oluşacak hataların büyük çoğunluğunun telafisi yoktur. Bununla birlikte matkaptan sıçrayan bir parçanın gözünüze kaçma ihtimalinin her zaman bulunduğunu da unutmayın.

Proshop görevlisine konuya ne kadar hakim olduğunuzu ispat etmek zorunda değilsiniz zira çok muhtemelen onun kadar hakim olmanız imkansız. Top delen kişiler her sene piyasaya çıkan ve %75 i bir sonraki sürümde bir daha üretilmeyecek olan 100 den fazla top hakkındaki bilgiyi çeşitli kanallardan takip ederler, aylık sektörel dergileri takip edip toplar, trendler, reaksiyonlar vs konularında sürekli olarak bilgilerini güncellerler, sürekli olarak diğer müşterilerinden geri besleme alırlar. Dolayısyla bu tip etkilemeye çalışma eylemi olumsuz sonuçlar doğurabilir.

Bir proshopdan alabileceğiniz servis sadece top delimiyle sınırlı değildir. Topununuzla ilgili yan servisler (doldurup yeniden deldirme, yüzey yenileme, insert değişiklikleri, reaksiyon ayarlama amacıyla balans deliği delimi, derinlemesine temizlik), bowling ayakkabısı, bowling çantası ve aksesuar alımı da alabileceğiniz diğer servislerdendir.

Alacağınız diğer servislerde dikkat etmeniz gereken en önemli nokta görevliye maksimum bilgiyi sağlayıp ihtiyacınızı net olarak tanımlamaktır.

Örneğin bir ayakkabı alacaksanız "bir bowling ayakkabısı almayı düşünüyorum" ile "değişik salonlarda yapılacak turnuvalarda giyebileceğim bir bowling ayakkabısı almak istiyorum" cümleleri arasında çok fark vardır.

Veya topunuzla ilgili bir yüzey değişikliği ihtiyacınız varsa "topum daha çok dönsün" yerine "Pazartesi günü akşam liginde bu topun backend de daha çok dönmesini istiyorum" demek görevlinin size sunacağı çözümün daha doğru olmasını sağlayacaktır.

Ya da "bileklik istiyorum" ile "bileğimde oluşan ağrı sebebiyle bileklik istiyorum" demeniz arasında çok fark vardır çünkü bileklik kullanmayı istemekteki amacınızın topun falsosunu arttırmaktan ziyade ağrıyı azaltmak olduğu bilgisini görevliye bildirdiğinizde size ayarlanabilir bir bileklik değil, ağrıyı azaltan ve bileğinizdeki kan dolaşımını düzenleyen manyetik özellikli bir bileklik önerecektir.

Bu ilişki bir tür hasta-doktor ilişkisine bezer, hastalığınızla ilgili ne kadar çok bilgi verirseniz doktorun teşhis ve tedavisi o kadar isabetli olur.