B-TR ANA SAYFA
   ANA SAYFA   |   GERİ
Toptan Perakende Yazılar
Pin Axis Delimler


PAYLAŞ: Oncelikle yazılımı takip eden herkesden bu kısa (!) ara nedeniyle özür diliyorum. Milli takım olarak Viyana, oradan İtalya-San Marino Open , dönüşte Pepsi Open, arkasından Mısır, dönüşte tatil, hemen arkasında Ankara Open derken yeni yazım için ancak fırsat bulabildim. Bir terslik olmazsa eski tempoda yazılara devam edecek gibi görünüyorum. Lafı fazla uzatmadan konumuza başlayalım.

Reaktif topların gücü her geçen gün artmaya devam ediyor. Bu sene aldığınız bir reaktif top, 3 sene önce aldığınız bir reaktif topa göre neredeyse 2 katı performanslı.

Hatta daha önce memnun kaldığınız için tekrar aldığınız ve turnuva topu olması için deldirip dolabınızın bir kenarına kaldırdığınız topunuzu attığınızda çok şaşıracaksınız çünkü hayallerinizde kalan o müthiş reaksiyon ve back end deki vahşi tokat hareketinin sadece sizin anılarınızda kaldığını görünce keşke topun turşusunu kurmak yerine oynasaymışım diyeceksiniz :)

Zamanında attığımız zemin şartlarında o haraketi yapan top buün kullandığımız püskürtmeli makinalarla hazırlanmış şartlarda o anılarımızda kalan reaksiyonu göstermekten uzak kalıyor.

Zamanının (yada geçmiş zamanın) ultra performanslı reaktif toplarının reaksiyonları artık günümüzün orta seviye reaktif topları tarafında rahatlıkla sunuluyor.

Asıl sorun günümüzdeki üst seviye reaktif topların sunmakta olduğu istenenden fazla reaksiyon.

Yukarıdaki paragraf yanlış anlaşılmasın, bu istenenden fazla reaksiyon her bowling oyuncusu icin geçerli değil. Gün geçtikte artmakta olan bu reaksiyondan son derece mutlu olan bir kitle var. Falsolu top atmayı öğrenmek yerine falsoyu topun içinde satın alarak mutlu mesut oynayan sporcular için top endüstrisinin almış olduğu mesafe bulunmaz bir nimet.

Ama bunun dışında reaktif toplar ile sunulan bu fazla reaksiyondan muzdarip olan da bir kitle var. Bu kitlenin içine yüksek turlu oyuncular, başparmaksız atan oyuncular, iki elle atan oyuncular, bowling e uzunca bir süre ara verip geri döndüklerinde güçlü reaktif toplar ile yeni tanışan oyuncular, gereğinden fazla lift / hit up eden (topa parmaklar ile aşağıdan yukarı çok sert bir şekilde dirsekten asılma hareketi) oyuncular. Sonuçta stilleri nedeniyle yeni nesil topların güclü reaksiyonlarının yarardan çok zarar verdiği oyuncu kitlesi.

Bu tip oyuncular için normalde fazla tercih edilmeyen, pin noktasının PAP noktasına 2 inch den daha yakın olduğu delimler dertlerine deva olabilir.

Eğer çok turlu bir oyuncu değilseniz, bu tipdeki bir delimin topun pinlere zayıf vurmasına neden olması ve bunun sonucunda da köşe pinlerin ayakta kalması beklersiniz ama yeni nesil yüzeylerde bu etki görülmez çünkü yeni nesil yüzeyler zaten gereğinden fazla bir şekilde reaksiyon göstermektedirler.

Yeni nesil yüzeylerde bahsettiğim sınıfa giren oyuncuların başına gelen problem, topun kırılma noktasına ulaştıktan sonra çok sert bir şekilde kırılması ve önceden tahmin edilemeyen istenmeyen bir yöne doğru yol almasıdır.

Burada hemen kısa bir parantez açayım, hangi gruba dahil olurlarsa olsunlar, tüm oyuncuların "reaktif tekniği" denilen topu elden çıkarma tekniğini öğrenmeleri gerekiyor.

Bu teknik çok kaba bir tarif ile başparmağın, başparmak deliğinden tatlı bir şekilde çıkarken , orta ve yüzük parmaklarının mümkün olan en az yukarı kaldırma hareketi ile kombine edilmiş topun yanına dönme hareketini yaparak, topun hatta doğru beslenmesi suretiyle oyuncu tarafında bir zorlama hareketin uygulanmadığı kırılma noktasındaki bütün iş yükünü topa yükleyen, release/atış olarak tarif edebilirim. Hani şu yabancı oyuncuların attıkları topun hatta düştüğünde hiç ses çıkmayan ve giderken bizim tarafimizdan "tıssssssss" olarak duyulan ve espri konusu olarak "bak şimdi yılanı nasıl tıslatıyorum" dediğimiz atış var ya, işte o atıştaki tekniğe reaktif teknik deniyor.

Reaktif tekniğin çıkış noktası da aslında aynı sebep. Yani eski zamanlarda topa uygulanan lift / hit up hareketinin yeni nesil reaktif toplarda kırılma noktasında istenmeyen agresiflifte reaksiyonlara sebep olması nedeniyle modern bowling ile birlikte release tekniği de değişmek ve reaktif tekniğe geçmek durumunda kaldı. Dolayısıyla günümüz ekipmanlarıyla yarışmak isteyen sporcularımızın modern bowling release i olan reaktif tekniği öğrenmeleri gerekiyor.

Pin Axis delimler yani Pin-PAP nokasının 2 inchden yakın olduğu delimler yeni nesil reaktif topların fazla dozdaki reaksiyonunu yumuşatıyor. Daha önceki yazılarımızı takip eden arkadaşlarımızın tahmin edeceği gibi bunun arkasındaki sebep pin in pap noktasına olan yakınlığı arttıkça topun çekirdeğinin daha dengeli bir hale gelmesi ve bunun track flare i dusurerek topun daha kontrollu olması sağlaması.

Bu tipde bir çözüm için 105-135 derece ½-2 inclih bir delim şekli uygulayabiliriz. Bunun için 3-4 inch lik bir pin-out top tercih etmekte fayda var. 3-4 inch bir uzaklık olması bizi balans deliğinden kurtaracaktır. Hatırlayacağınız gibi PAP noktasına doğru açılacak bir balans deliği topun erken tutunmasına ve enerjisini yakmasına neden olarak bizi amacımızdan uzaklaştıracaktır.

Bu delimle ilgili diğer bir dikkat edilecek nokta da pin in yerleşimidir. Bu tip bir delimde pin noktası PAP dan yüzük parmağı deliğine cizilen bir çizginin ya üzerinde ya da yukarısında yer almalıdır. Bununla birlikte pin her zaman için dikey aks çizgisinin iç bölgesinde yer almalıdır.

Eğer bu nokta dikkate alınmazsa top parmak deliklerinin üzerinden yuvarlanabilir.

Klasik olarak adlandırabileceğimiz zayıf yüzeyli giriş seviyesi toplara daha normal delimler ( 5 ½ inch, 75-90 derece gibi) uyguladıkları halde hala ekstra kontrol isteyen oyuncular bu tip Pin-Pap yakınlığı olan delimleri biraz daha kuvvetli yüzeyli toplar ile deneyebilirler.

Ayrıca bu tip bir delimi uygularken topun simetrik çekirdekli olmasında fayda var çünkü asimetrik çekirdekli toplar kırılma noktasında daha çabuk yuvarlanma safhasına geçerler, bir de bu tip delim ile bunu iyice desteklediğimiz takdirde hemen kırılmasını gerçekleştirip düzelen ve enerjisini çok erken kaybettiği için zayıf vuran bir top elde edebiliriz.

Tabi bu tip kararı uygularken her zaman olduğu gibi oyuncunun hızı, turu, rotasyonu, tilti ve oynanacak kondüsyon denkleme dahil edilmelidir.

Uzun lafın kısası; eğer siz de topun fazla reaksiyonundan muzdaripseniz bir de Pin-Pap aralığını yakın olan bir delime şans tanıyın hayatınız bir anda kolaylaşabilir :)