B-TR ANA SAYFA
   ANA SAYFA   |   GERİ
Kanala Düşenler
FİZİK 101: Bir Bowling Eylemi Olarak Isı ve Isınmak


PAYLAŞ: Bu sitenin bowling bölümünde "Oyundan Önce"de yazanlara bir göz attıysanız orada "ısınma" diye bir bölüm var. Bu hafta bu ısınma konusundan biraz bahsetme gerekliliğini hissetim, özellikle ligde oynayan oyuncuların bir kısmının eline topu almadan önce 15 dakika ısınmak için sahada ter dökerken diğerlerinin sadece ısınma atışlarında muhabbetlerini bozup yerlerinden koşup hemen topu atıp yerlerine döndüklerini gördükten sonra.

Bizde pek çok alanda olduğu gibi sporda da "iddiali" olmak gibi bir kavram vardır. İddiali bu sporcular (?) her an o sporu yapabilirler. Bu basket, futbol, voleybol, bowling, pinpon vs. farketmez. Bizim aktif sporcular anında hazırdır! Kılık kıyafetmiş, ısınmaymış hiç farketmez üstelik yakışmaz... Aktif eleman anında topu eline alır balıkçı kazak veya ceket kıravat belde cep telefonu üçgeni ile topu atar - hatta konuşurken atar. Eğer bu insanların yanında siz ısınmaya kalkarsanız size küçümseyen bakışlarla bakar, ve topu tek koluyla şöyle havalı bir çekişle topun geldiği yerden alır (bu genellikle o adamın kullanması gereken toptan ortalama 4-6 pound hafif bir toptur). Bu modelin karşılığı tatil köylerinde terlikle basket-voleybol-futbol oynayan ekiptir. Pekala bu insanların spora olan yaklaşımlarının bir bilgisizlikten kaynaklandığını farzedelim (çünkü ben bugüne kadar lisanslı olarak spor yapan futbolcu-basketbolcu-voleybolcuların bir yerde terlikle veya ceketle oynadıklarını hiç görmedim) peki bizim lisanslı bowling sporcularımız ne olacak? Eğer lisanslı oyuncularımız bile bu sporu "ısınmaya" değmez bir aktivite olarak algılıyorlarsa onları seyreden yeni oyuncular haliyle yukarıda anlattığım aktif modele kolayca dönüşür.

12 Dev adamı seyretmeye gittiyseniz maçtan önce yarım saat boyunca bu ülkenin yetiştirdiği en iyi 12 devin yerlerde sürüm sürüm sürünerek "dev"lik karizmalarını zedelediklerine şahit olmuşsunuzdur. Bu adamların basketbol seviyeleri yetersiz mi ki o kadar ısınıyorlar?

Tüm ısınmayanlara duyurulur: bowling sporu ciddi bir şekilde kasları zorlayan hatta sakatlanmalara bile yol açabilecek kapasitede bir spordur. Isınmamış bir sırt kası, baldır veya ön bacak kası size çok ciddi acılar, kramplar, ve dolayısı ile o gün bir türlü sağlıklı şekilde yapılamayan atışlarla geri döner.

Bowling sporundan önce ısınmak kesinlikle ayıplanacak bir şey değildir. Bunu düşünenlerle aynı trende olmadığınızı bilmelisiniz. Bowling oynamadan önce ısınmamak delikanlılık değil enayiliktir. İnsanın vücuduna bile bile zarar vermesi ciddi bir bilinçsizliktir. Çevrenizde oyunculardan sırt ağrısı, bacak ağrısı, bel ağrısı, kol ağrısı gibi dertleri olanların oyuna başlama durumlarını bir gözleyin lütfen... Bu arada ısınma derken şöyle approcha çıkıp topu elinize alıp ileri geri sallamayı da kastetmiyorum.. ciddi ciddi stretching (esneme-gerinme) egzersizleri bunlar...

ISINMA HAREKETLERİ İÇİN TIKLAYINIZ
ISINMA HAREKETLERİ
Isınmak bize neler sağlıyor? Bu konuda ben çok şey bilmediğim için bu konuda hep danıştığım (ısınma hareketlerimizi düzenleyen) Vücut Geliştirme ve Fitness Antrenörü Sn. Adnan Baltacı olayı şöyle özetledi;

 

  • Hangi spor olursa olsun ısınma vücudun motivasyonunu hazırlar (işte size maça konsantre olacak kendi başınıza kaldığınız bir zaman!)
  • Doğru ısınma ile vücutta o sporda zorlanacak kasların başına gelecek lif, tendon kopması gibi sakatlıkların riskini azaltır
  • Spor esnasında vücudun ani ve ters yapılan hareketlere karşı dirençli ve esnek olmasını sağlar (hanginiz bana bowling hayatınızda bir kere bile ayağınızı kaydığını veya kaymayıp yere yapışmadığınızı söyleyecek? Vücudunuza olanları hatırlıyor musunuz?)
  • Spor eylemi sırasında vücutta rahatlık sağlar (hepimiz hoş ve akıcı bir atış peşinde değil miyiz?)
  • Kas kramplarını engeller
  • Isınma sırasında kaslar arasındaki boşluklar dolarak buna bağlı olarak doğabilecek kas sakatlıkları riski azalır.

Bir de işin yaş durumu var. Ben bugün sahalara baktığımda liglerde, turnuvalarda pek öyle 16-17 yaşında sağlıklı gençler de görmüyorum. Çoğu oyuncu işinde gücünde zaten son derece yorgun ve sağlıksız şartlarda çalışan, bilgisayar toplumunun hareketsiz dünyasından. O kadar çevik de değil kimse.

O yüzden lütfen bu sporu ciddiye alan arkadaşlar "ısının". Hatta ısının, "ısıtın", maçlardan önce "grup ısınmaları" yapın. Yeni başlayan oyuncular ve seyirciler bu sporun akıllı ve kendine saygı duyan "sporcular" tarafından yapıldığını görsün.

 

Önder Gürkan