B-TR ANA SAYFA
   ANA SAYFA   |   GERİ
Kanala Düşenler
Tavsiyeler: Falsolu Oynayın!


PAYLAŞ: Tabii bu insanda "kolaysa sen oyna" durumuna yol açacak talebin ardında pek çok mantık yatıyor. Aramızda pek çok düz atış yapan oyuncu var. Hatta falsolu topları olan, bu topları ellerine göre falsolu atış mantığı ile deldirip buna rağmen düz atan pek çok oyuncumuz var. Türkiye'de şu an skor durumlarına göz attığımızda bu oyuncuların ilk 20 ler içinde de yer aldığını da görebiliyoruz. Ama benim tüm düz oynayan bay-bayan oyunculara bir tavsiyem olacak; düz atışı bırakın falsolu atışa geçin. Üstelik düz atış yapan oyuncular falsoya geçtikten sonra bu başarılarını spare atışlarına yansıtarak çok daha yüksek skorlara çıkabilirler.

Avrupa'daki istatistiklere göre düz atış yapan oyuncuların genel yıllık ortalamaları 180 civarında kalıyor. Oysa bowling oyununda hedeflenen standartların 200 ün üzerinde olduğunu biliyoruz. Dünyada gerek Avrupa gerekse Amerika'da profesyonel veya üst düzey sporcu seviyesinde oynayan oyuncular arasında da düz atış yapan oyunculara rastlanmıyor.

Peki neden kimse bu atışları tercih etmiyor? Nedeni basit aslında, çünkü düz atış sanıldığı gibi kolay ve skor arttırıcı bir atış değil tam tersine her atışın tam yerine oturması ve bu kesin atışın tekrarlanmasını gerektiren hızlı ve yorucu bir atış. Spare atışlarında son yıllarda artık kesin kabul gören düz atış, strike atışlarında skoru olumsuz etkilediği için tercih edilmiyor.

Gelin bunun bazı nedenlerini inceleyelim;

Nasıl strike olur bölümünde de detaylı olarak anlatıldığı gibi top standart bir atışta 17. çıtadan içeri girerek 1-3-5-9 nolu pinlere çarpar ve bu pinler de diğer pinlere çarparak strike olurlar. Tabii bu hareketin gerçekleşmesi için öncelikle topun bu hareketi yapabilmesi, ardından strikeların seri olmasının sırrı olan pin hareketlerinin gerçekleşmesi gerekir.

BASİT STRİKE ANALİZİ DETAYLI STRİKE ANALİZİ

Düz bir atışın cebe girme açısı falsolu bir topa göre daha diktir. Bu da neden strike olmaz bölümünde anlatılan sorunları yanında getirir. Oysa falsolu top aşağıdaki gibi bir hareketle içeri daha açılı bir şekilde girer. Dolayısı ile giriş açıları açısından falsolu atış daha avantajlıdır.

Topların hareketi topun her pine çarpışında etkilenir. Bu noktada düz atış ile falsolu atışın arasında ciddi bir fark oluşur. Sağ elle yapılmış bir falsolu atış, yine sağ alle yapılmış bir düz atışa göre daha çok sola dönmeye meyilli olacağından pinlerin çarpışına rağmen 1-3-5-9 hattına daha sadık kalır.

Ve en önemli farklardan biri de topun pinlere çarptığında ortaya çıkan sonuçtur. İlk baştaki detaylı strike analizinde de görüldüğü gibi aslında strike her zaman bir fizik düzeninde olmuyor ve pinlerin yarattığı hareket ve karışıklık da strike olmasının önemli etkenlerinden. Bu noktada düz atılan top ile falsolu atılan topun pine çarptığında ortaya çıkan sonuçları incelersek iki atışın sonuçlarına dair çok ciddi bir fark görebiliriz.


I. Düz Atış - Pin Çarpışması


II. Falsolu Atış - Pin Çarpışması

Birinci şekilde görüldüğü gibi pine düz yuvarlanarak çarpan top pini geriye doğru zıplatarak Y mesafesi kadar bir etki alanı yaratırken, ikinci şekildeki gibi dönerek gelip pine çarpan top pine kesme hareketi yaparak X kadar bir etki alanı yaratır. Bir pinin boyunun 15" olduğu düşünülürse bir pin ne kadar dönerek oratada gezerse 39" lik bir alanda 10 adet pinin birbirini devirme olasılığı tartışmasız çok fazla olacaktır. Bu nedenden dolayı pek çok falsolu atış cebe girdiğinde strike olmasa bile kolay spare ler kalırken, düz atarak 1. pine yakın giren cep atışlarında ciddi splitler kalır.

Düz atış yapan oyuncular genellikle ya çok hızlı ve sert oynarlar ya da çok yavaş oynarlar. Bu iki sistem de devamlılık açısından zor ve risklidir. Pek çok düz atış yapan oyuncu hafif top kullanır ki bu da pinlerin devrilme etkisini azaltan bir unsurdur. Düz atış yapan oyuncuların çoğunun tercihi olan houseball dediğimiz salon topları ise bu sporcuların ellerine göre delinmediği için oyuncuların atışlarındaki keskinliği ve el sağlıklarını tehlikeye atar.

Tüm bu gerekçeleri toparladığımızda, bowling sporunda yüksek skor olasılıkları açısından strike atışında falsolu atış kesinlikle daha çok skor sağlıyor. Spare atışlarında ise bunun tersi iddia bile edilebilir. Şu anda PBA de oynayan oyuncuların çoğunun kitaplarında, videolarında spare için düz atış tavsiye ediliyor. Ama bu başka bir konu.

Sonuçta tekrarlıyorum; düz atışı bırakın falsolu atışa geçin skorlarınız artacaktır. Eğer bu seneyi idare ederseniz önümüzdeki sene geçileceksiniz...

Herkese kolay gelsin..

 

Önder Gürkan