B-TR ANA SAYFA
   ANA SAYFA   |   GERİ
Kanala Düşenler
Eeee: Şimdi Ne Yapacağız?!


PAYLAŞ: Lig bitti :) Katılan ve sonuna kadar "dürüstçe" mucadele eden herkesi yürekten kutluyorum. Üst sırada yer alan oyuncular kadar bir iddiaları olmadan her hafta salonda yerlerini alıp ciddi bir şekilde mücadele eden tüm oyuncuları tekrar tekrar kutluyorum bu sportmen davranışları için.

Bowling zor, ciddi ama aynı zamanda kibar ve incelik isteyen bir spordur aslında. Ona buna laf atmak, herşeyde kabahat bulmak, uçan sinekten etkilenmek, kendi hatasını başkalarına "bok" atarak örtmek aslında insanın kendi iç dünyasındaki huzursuzluğun dışavurumudur. Ben bu tip oyuncuların sporcu olmadığını/olamayacağını ve hiç bir geleceğinin olmadığını düşünüyorum, isterse her gün strike üzerine strike yapsın.

Hayattaki sorunlarımızı ve dertlerimizi bu spora taşıyacaksak daha sağlıklı rehabilitasyon metodları bulmalarını öneriyorum oyunculara. Bowling bir rehabilitasyon sporudur ama ancak ciddi olarak yaklaşıldığında. Ve bowlinge ciddi yaklaşan herkes bilir ki bu oyun allah ne verdiyse topu karşıya atıp pinleri devirmenin ötesinde pek çok nitelik taşır.

Bu sporda herşeyden önce centilmenlik ve şıklık vardır. Sporcular birbirlerini bekler ve sıraları geldiğinde atışlarını yaparlar. Sahaya özel bir kılık giyip çıkarlar ki bu kurallarına göre giyildiğinde son derece şık bir kılıktır. Dikkat ederseniz şık kumaş pantolon ve/veya etek ve polo yakalı tshirt altlarında güzelim bowling ayakkabıları ile size zaten bu sporun ana yaklaşımını anlatıyor. Bu spor sakin, düşünerek, centilmence, dialog içinde keyif alarak ve "terlemeden" oynanır. Eğer terlenecek bir spor olsaydı (salonların ısılarını kastetmiyorum) diğer sporlar gibi şort ve atletle oynanırdı. Bu bir salon sporudur; salon sporları ince ince çalışmak ve naziklik ister (bkz. bilardo).

Ligimiz bitip yaz vakti geldiğine göre bowling sporcuları için kendilerini tartarak değerlendirebilecekleri güzel bir dönem başlıyor. Yeni sezon başlamadan bu konuda 3-5 tavsiye de bulunmak istiyorum tüm sporculara;

 

  - Kendi kendinizle yüzleşin ve artık hatalarınızı kabul edin; hem fiziksel hem zihinsel. Kötü bir atıştan sonra ortalığı tekmelemek iyiye işaret değildir, kimse de size gelip o skoru vermez çok kızdınız diye. Bu sadece diğer atışta daha çok kasılıp bir split daha yapmanızı sağlar. Dolayısı ile kendinizi değerlendirip bir yaz eylem planı çıkarın.

  - Kilo verin - bacaklarınızı - parmaklarınızı güçlendirin - kondisyon kazanın. Kısaca yeni sezona tabiriyle "fit" girin. Bacaklarınızı güçlendirmek için günde 10 dakika sırtınızı duvara dayayarak bacaklarınızın üst kısmı yere paralel olacak şekilde çökerek (iskemlesiz oturur gibi) çalışmanız ve bunu dayanabildiğiniz oranda arttırmanız yeterli olacaktır. Bunu TV seyrederken bile yapabilirsiniz. Bir plastik halka/el sıkacağı/top alarak bunu sıkarak parmaklarınızı güçlendirebilirsiniz. Kondisyon işi tabii sigara ve koşuya bakıyor biraz ama uzun tempolu oyunlardan düşmemeniz için çok önemli bir etken.

  - Spare çalışın. Sadece her oyunda 1 ekstra spare alsaydınız şimdi ortalamanız minimum 11 puan yukarıda olacaktı. 7 ve 10 numara konusunu artık kapatın.

  - Bowlingde artistik puan olmayabilir ama vücudun akıcı ve devamlılık sağlayacak bir atış yapması kavramı vardır. Kendinizi videoya çekerek hareketinizi inceleyin. Belki de pek çok gereksiz kıpırdayan oynayan yerinizi göreceksiniz.

  - Adımları Öğrenin I. Aramızda sağ ayakları önde atış yapan oyuncular var. Bu oyuna öyle başlamış olabilirler ama bu spor sağ ellerini kullananlar için sol ayak öndeyken atış yapılarak oynanır. Tarihte bunun tersi ile başarı kazanmış hiç bir oyuncu yok. İnat etmeyin bu yaz adımlarınızı düzeltin, inanın skorlarınız artacak.

  - Adımları Öğrenin II. Aramızda 2 adımla atış yapan oyuncular var. Neden daha akıcı ve enerji sağlayan hareket yerine kısıtlı bir hareket yapıyorsunuz? Bu kadar profesyonel yanılıyor olabilir mi?

  - Falsolu oynamayı deneyin. Neden mi? İşte bu yazıda :)

  - Not alarak oynayın. Detaylar bu yazıda.

  - Kuralları Öğrenin - Lütfen artık oynadığınız oyunun temel kurallarını öğrenin. Basketbolda nasıl top potanın tepesine değdiğinde çıkmış sayılırsa bowlingde de kanala bir kere düşünce çıkmıştır :) Bir okuyun ne kurallar göreceksiniz.

  - Paylaşın - yeni birşeyler öğrenin diğerlerine anlatın tartışın bilgileriniz artsın. Artık bir top alırken neden alacağınıza dair fikriniz olsun.

  - Seyredin. Diğer oyuncuları seyredin! Bu yaz iyi fırsatlar var, sadece salonunuzdaki değil diğer illerdeki oyunculardan da çok şey öğrenebilirsiniz. Unutmayın seyrederken en çok ne yapılmaması gerektiği öğrenilir :) Yaz fırsatları; Türkiye Şampiyonası, Federasyon Kupası, Kulüpler Şampiyonası ve salon yaz ligleri. Daha ne olsun. Eğer güzel videolar bulursanız kaçırmayın. Hatta bana da haber verin :)

  - Oynayın. Federasyon kupası lisanslı tüm oyunculara açık, bir hedef koyup kendinizi sınayın. Salon ligine katılın, haftada bir ufak turnuvalar olması için ısrar edin. Kimse yapmazsa siz organize edin. Ama buralarda oynarken ne yaptığınızı muhakkak bilin. Her karşılaşma yeni bir idman konusu olabilir :)

  - Hedef Koyun - Yaz sonunda bir hedefiniz olsun; ortalamam 170 olacak, 7-10 u %80 alacağım, sparelerimde minimum 10 da 7 başarı istiyorum gibi. 150 ortalama ile oynarken 210u hayal etmeniz gerçekçi olmaz. (bir kere 200 yapmaktan değil tüm ama tüm oyunlarınızın ortalamasından bahsediyorum, bazı geceler ortalamaya katmadığınız o 115 leri de siz yapıyorsunuz maalesef.)

  - Herkesi sevin - Bu oyunda sahada rakip olabilirsiniz, ama aşağıda herkes dosttur. Bu sporun keyifli sosyal yanını ihmal etmeyin, arkadan konuşmayın, konuşanları dışlayın. Bu spor camiası dedikodu ve hasetten temizlensin. Biri hakkında bir fikriniz varsa yüzüne söyleyin, bu camiada çok şaşırtıcı olabilir :)

  - Destek verin. Türkiye de Bowling sporu, Beyzbol federasyonunun altında. Kendi özerkliğini sağlaması için kendini ispatlaması gerekiyor. Bu konuda çalışın, çalışamıyorsanız çalışanlarla destek verin. Yapılan organizasyonlarda bir sorun çıkıyorsa, laf etmektense yardımcı olmayı deneyin. Bir fikriniz, eleştiriniz varsa paylaşın en azından ben sizi dinlerim. B-TR organizasyonu bu yüzden oluşturuldu. Yalnız hiç bir çıkar elde edemezsiniz baştan söyleyeyim :)

Şimdilik bu kadar diğer yazılarda daha önce söz verdiğim çalışma programlarını da vereceğim...

Herkese kolay gelsin..

 

Önder Gürkan