B-TR ANA SAYFA
   ANA SAYFA   |   GERİ
Kanala Düşenler
Bir "Şampiyona"nın Ardından Kocaman Notlar


PAYLAŞ: Herkese merhaba,

Biliyorsunuz bu seneki Türkiye Şampiyonası 25-26 Mayıs 2002 tarihinde İzmir Planet Bowling salonunda gerçekleşti. Oralarda dolanıp şampiyonayı seyrederken her konuyla ilgili bazı notlarımı paylaşmak istedim.

 

 • Planet Bowling salonu gayet şık ve bakımlı bir salon. Bilmeyenler için 24 sentetik AMF lane ve bu laneler 12-12 oturma mekanının iki yanına dizilmiş durumda. Turnuvada bizimle ilgilenen Dilek Özcanlı, Aybil Çelme ve İbrahim Bey'in destekleri ile koordinasyon ve organizasyon gayet hızlı gerçekleşti. Planet'teki tüm çalışanlara teşekkürler.
 • Turnuva sabahı ilk notum gelmeyen/gelemeyen sporcuların bunu zamanında bildirmememeleri sonucunda bayan yedeklere çağrı çıkamadığı için 24 yerine 22 bayan sporcu yarışabildi. Erkeklerde yedeklerin orada olması şansı ile bu durum yaşanmadı. Umarım bir dahaki sefere bu yaşanmaz
 • Sabah ilk eleme turları sakin başladı. Herkes bir uyum süreci yaşadı ve laneleri tanıyana kadar biraz uğraştılar. Bayanlar sabah 1. elemeyi 155 ortalama ile Baylar ise 178 ortalama ile tamamaladılar. Bayanlarda en yüksek ortalama 192 ile Ludmina Zhurba'dan, en yüksek skor ise 233 ile Demet Arat'tan geldi. Baylarda ise en yüksek ortalama 202 ile Nayim Kırkpınar dan gelirken en yüksek skor 254 ile Hasan Aydın'dan geldi.
 • 2. eleme turları 16 bay, 16 bayan sporcu ile öğleden sonra yapıldı. Bu karşılaşmaları 181 ortalama ile bayanlarda Demet Arat, 195 ortalama ile Cengizhan Yetiş lider olarak tamamladı. Bayanlarda en yüksek skor 234 ile Gülhan Aksular'dan, baylarda ise 265 ile Hasan Bülent Kaplangı'dan geldi. Bu aynı zamanda turnuvanın en yüksek skoru oldu. 2. turu toplu bayanlar 161 ortalama ile, baylar ise 183 ortalama ile tamamladı.
 • 2. eleme turları 1. tura göre sonderece ciddi ve oyuncuların daha konsantre oynamaları ile seyri çok güzel oyunlar seyretmemizi sağladı. Ortalamalardaki artışta bunun iyi bir göstergesi.
 • Bu iki turda da eski turnuvalarla karşılaştırıldığında önemli bir sorun veya vukuat olmadı. Özellikle bayların turunda makinaların skor okumalarındaki bazı sorunlar ve mekanik meseleler biraz can sıktı ama bunlar bu sporun mekanik cilveleri şans meselesi. Birde bazı lanelerde topları çizilen bazı oyuncuların morali bozuldu ama bu sorunlar giderildi.
 • Pazar günü ilk 8lerin round robbin maçları ile başladı. Gerçekten zevkli maçlar yaşandı. Özellikle bayan oyuncular inanılmaz bir performans gösterdiler ve round robbin ortalamalarını 179 da tamamalayarak gerçek bir başarı gösterdiler. Baylar ise oyunları 182 ortalama ile bitirdiler. Bu turda bayanlarda Ebru Acar 200 ortalama ve 247 yüksek skor ile finale birinci çıkarken, 193 ortalama ile Nayim Kırkpınar onu izledi. Bu turun en yüksek skoru ise 232 ile Yılmaz Ünal Baytar'dan geldi.
 • Finaller (step ladder) ise bay bayanlarda heyecan içinde başladı. 5. 4. maçlarında bayanlarda Gülseren Akbulut Meryem Küçük'ü yenerek (133-190), Ayhan Bilge'de Yılmaz Ünal Baytar'ı yenerek (205-160) 3. lerle maç yapma hakkını kazandılar. Bu devrede iki sporcuyu da 3. durumdaki oyuncular durdurdular. Ayhan Bilge 201-181 lik skorla Cengizhan Yetiş'e, Gülseren Akbulut ise 214-188 ile Ludmina Zhurba'ya yenilerek diğer maçı bu sporculara devrederek 4. oldular. Ludmina Zhurba Demet Arat'la maçını 188-178 kazanarak yoluna devam ederken, Cengizhan Yetiş 143-212'lik skorla Reşat Pektaş'a yenildi.
 • Final maçları ilginç başladı. Televizyon çekimi yapılacak diye sporcular o kadar çok ısındı ki fenalaşıyorlardı. Nayim Kırkpınar ısınma atışlarında "değişik" ve "maharet" isteyen atışlar yaparak İzmir'li seyircilerini coşturdu. Fakat bu atışlar tecrübeli oyuncu Nayim Kırkpınar'ın Reşat Pektaş karşısındaki baskısını arttırmış olmalı ki Reşat Pektaş 194 ortalama ile girdiği finalde şanssız splitlerle 154 yaparak 218 atan Nayim Kırkpınar'a yenildi.
 • Baylar finalinde Nayim Kırkpınar kazanacağı anlaşıldığında bir Türk Bayrağı çıkararak bununla bir gösteri geçekleştirdi. Daha sonra kalan atışını ısınmada çalıştığı teknikle kanala atan Nayim Kırkpınar finali tamamladı. Bu son atışın tekniği pek çok izleyici sporcu tarafından yenilsede yensede son atışa kadar disiplinli atış yapmayı ve oyunu tamamlamayı öngören bowling etiklerine pek uygun bulunmadı.
 • Bayanlar finali ise bambaşka bir heyecan taşıyordu. 182-198 Ebru Acar'ın başarısı ve birinciliği ile sonuçlanan final 10. frame'in başına kadar heyecanlı ve başabaş geçti. Sonuç bir türlü netleşmedi ve hata yapanın kaybedeceği çok güzel bir müsabaka gerçekleşti.

SONUÇ: Kazananları yürekten kutluyorum zor ve iddialı bir final kazandılar. Kısa 1-2 not:

 

 • Lig'in çok ciddi faydaları olmuş: değişerek oynamak, sıra beklemek, lane değişiklikleri adaptasyonu son derece başarılıydı.
 • Lig ortalamaları ile sonuçlara baktığınızda büyük sürprizler görmedik bu da devamlı başarılı olan sporcularımız olmaya başladığının bir göstergesi.
 • Artık sporcular daha çok top kullanoyor ve toplarını siliyorlar. Bu Türkiye'de bowling bilgisinin çok daha ilerlediğini gösteriyor.
 • Sporcular negatif etkene aramak yerine varolan şartlara uyum sağlamaya çalıştılar bu çok önemli bir değişiklik.
 • Yeni sporcularımız oldu iller birbirleri ile daha kaynaştılar

 

VE BİR ELEŞTİRİ: Neden Gidiyorsunuz? Finale kalamayan sporcular aslında Pazar günlerinini de ayarlamış olmalarına rağmen kazanamadıkları için gitmeyi tercih ediyorlar. Bu durum seyirciler içinde geçerli "bizden seyredecek biri kalmadı" diyerek gitmek belki de dünyanın en mantıksız lafı. Zaten "sizden" olanı hergün seyrediyorsunuz ama burada finale kalanlar bu yılın en başarılı sporcuları ve tüm sporcularda olumlu olumsuz seyredecek o kadar çok şey var ki. Gerek sporcu gerekse bowling oynayan seyirciler o finalde yer almanın sırrını o finaldekilerden daha iyi nereden öğrenecekler? Belki ortalamaları o finale yeterli, teknikleri daha iyi ama orada "başka" sporcular var. Kimse merak etmiyor mu? Neden onlar orada ben değilim? Onlarda bende olmayan ne var? Teknikleri nedir? Hataları var mı? Ne kullanıyorlar? Ben lane de kayamadım onlar kayıyor - ne marka ayakkabıları var? Topumuz aynı ama onun ki dönüyorç Nasıl delinmiş? Nasıl atıyor? Round robbinlerde hiç sinirlenmiyorlar, sırları nedir? Son dakika gerektiğinde strike yapabiliyorlar - nasıl konsantre oluyorlar? Ve onlarca soru... Seyredin, tanışın, sorun... Ayrıca bu başarıyı kazanan sporcular seyredilmeyi ve alkışlanmayı hakediyorlar.

Bu ülkede her hafta bu kadar seviyeli turnuvalar olmuyor arkadaşlar. Bu sporu öğrenecekseniz seyretmeyi öğrenmeniz lazım.
 

Önder Gürkan