B-TR ANA SAYFA
   ANA SAYFA   |   GERİ
Kanala Düşenler
Neden Lig? - Lig Neye Yarar?


PAYLAŞ:  

Herkese Merhaba,

Bir yaz sezonundan sonra yine beraberiz. 14 Ekim'de ligimiz tekrar başlıyor. Bu sefer geçen seneye göre gelişmiş farklılıklarla çok daha "spor bowling"e uygun ve bowling sporcularının kendi kategorilerinde kapıştıkları yepyeni bir sezon…

Bu yazımda ligin hazırlık aşamalarında çok karşılaşılan bir konuyu incelemek istedim;
"Lig neye yarar?"

Bowling sporunda 2 tip karşılaşma modeli vardır;

 

  • "Match Play" denilen sporcuların birbirleri ile yaptıkları karşılaşmalarda daha çok skor yapanın kazanması ile ölçülen formatlar

     
  • Sporcuların kendi başlarına oynayarak pek çok oyunda yaptıkları averaj üzerinden değerlendirilen formatlar.

Bazı formatlarda bunların karışımları da kullanılır. Averaja bağlı lig oyunu uzun soluklu, sporcuların "book average" denilen resmi ortalamalarının oluşturdukları, skorlardaki tesadüf etmeninin az rol oynadığı istikrar, tecrübe ve devamlı kontrolün önemli olduğu bir formattır.

Turnuvalar tempolu formatlarına rağmen kısa bir döneme ait başarıyı gösterirler. Aynı lig uygulaması gibi uluslararsı karşılaşmalarda tesadüfi veya kısa süreli başarı etmeninin azaltılması için "ranking" denilen bir sıralama sistemi uygulanarak sporcuların pek çok turnuvaya katılarak başarılarını istikrarlı bir şekilde göstermeleri sağlanır. Örneğin geçen sene Avrupa'da 11 turnuva uzerinden gerceklesti bu "Avrupa Turu" denilen organizasyon. Düşünün 11 ay turnuva ve mecburi. Üstelik Avrupada her ay ortalama 3-4 uluslararası turnuva duzenleniyor (ülke turnuvaları ise daha çok) bunlara da katılabiliyorsunuz. Ama gerek ekonomik durum gerekse mesafelerin yakinligi sporcularin bu şekilde dolaşmalarına olanak tanıyor.

Yurdumuzda şu anki durumda bu sıklıkta turnuva düzenlenmesi ve sporcuların katılması çok güç olduğundan bu özel lig formatı geliştirildi. Böylece sporcularımızın her hafta disiplinli bir şekilde resmi bir karşılaşma ortamında "spor bowling" oynamaları sağlanmış oldu.

Türkiye 1. Ferdi ligi herşeyden önce standart bowling oyunundan farklı, tanımlı kuralları olan, aynı anda yaklaşık 400 sporcunun ülkenin pek çok yerinde katılarak mücadele ettiği, birini yenmeden önce kendini aşma presibi ile oluşturulmuş şu anda yurdumuzdaki en üst düzeydeki, en büyük ve kapsamlı bowling sporu etkinliğidir.

Şu anda yurdumuzda lisanslı tüm sporcularımızın 1. Lig düzeyinde katılabildiği basketol ve futbol 1. Liglerinden statü olarak farkı olmayan bir karşılaşma ortamıdır. Bu lig bowling sporununen üst ligidir. Dolayısı ile lige katılan tüm sprocularımızın bunun bilincinde yaklaşması gerekir. Bu bir akşam oyunu değil resmi bir 1. Lig karşılaşmasıdır.

Dolayısı ile tüm sporcularımızın haftanın bir günü 1.5 saat boyuncak konsantre olarak, kılığını kıyafetini giyerek, resmi bir spor karşılaşmasına çıktığının farkında olarak, kendi başarıları ile varoldukları bu lige hazırlanmaları gerekir.

Ne işimize yarar;

Her bowling "sporcu"su ilerlemek ister. Gerek maçlarını kazanmak, gerek yğksek ortalamalara sahip olmak için ilerlemek ve yüksek skorlar yapmak ister. Peki nasıl olur bu?

Bowling sporu uzun yıllar boyunca oynananarak öğrenilen zeka, tecrübe ve fiziksel kondisyonun uyumu ile başrı kazanılan bir spordur. Değişik saha şartlarında, değişik çevre şartlarında, değişik donanmlarla sürekli öğrenilen ve gelişen bir spordur. Çok ama çok zor bir spordur - özellikle spor anlayışınızın hedefi kendi salonunuzun dışına çıkıyor ve yurtçapı ve yurtdışına uzanıyorsa.

Bu sporda başarı için kendinizi izlemeniz, hatalarınızı görmeniz, antrenmanlarla bunları düzeltip, kendinizi geliştirmeniz ve bunları tekrar test etmeniz gerekir.

İşte bu noktada lig hepimiz için çok önemli bir araç durumuna dönüşüyor. Yeni başlayan bir sporcudan tecrübeli oyunculara herkesin bu ligden sağlayacağı faydalar var.

Her hafta mümkün olduğunca birbirine yakın bir standartta oynayacağımız oyunlarla kendimizi gözlemlememiz, hatalarımızı saptamamız, bunları düzeltmek için çalışmamız ve kendimizi tekrar denememiz için bir şans. Ne düzeyde bir başarımız olduğunu, bunu nelerin etkilediğini, yeni bir topun veya atışın hayatımızda ne değişiklikler yaptığını, haftasonu çalışılmış bir 10 numara ile ortalamamızda diğer hafta 10 puan bir artış hep bu ligin bizler için sağlayacağı fırsatlar.

Ligde derli toplu bir başarı tanımı için herşeyden önce hedeflerinizi mantıklı ve yapılabilir koymalısınız. Örneğin geöen seneki ortalanız 160 ise bu sene 200 planlama çok mantıklı bir yaklaşım olmayacaktır. Dolayısı ile spare ortalamanızı arttırarak kolaylıkla bu sene 10-20 ouan arası bir atış sağlayabilirsiniz.

Yeni ligde hepinize başarılar...

 

Önder Gürkan