B-TR ANA SAYFA
   ANA SAYFA   |   GERİ
Kanala Düşenler
İDMANDAYIM ! - İdman/Antrenman Kültürü Üzerine - Bölüm II


PAYLAŞ: Bölüm I'i okudunuz mu?


Peki nasıl idman yapılır?

İdman prensipleri şöyle sıralanabilir (tabii size uyan uymayan olabilir)

 

 • Eğer yanlış şeyi çalışırsanız, yanlış şey öğrenirsiniz, dolayısı ile kendinize doğru ve mantıklı bir program sağlamaya çalışın.

   

 • Her bowling oyuncusu birbirinden farklıdır, dolayısı ile birisi için doğru olan diğeri için olmayabilir. Dik durarak atış yapan biri ile çökerek atan birinin aynı şekilde durmaya çalışmaları mantıksızdır. Yine bir hook oyuncusunun çalışması ile düz oyuncunun çalışması da farklı olacaktır.

   

 • İdmanlar sakin ve konsantre ortamlarda yapılmalıdır. Değişik şartlarda oynama yeteneği akşam turnuvaları, vs. gibi karşılaşmalara saklanmalıdır.

   

 • İdmanlarda çevre idman yapmaya uygun olmalıdır, örneğin en öne gidip diz çöküp atış yapmak isterseniz bunu kimseyi rahatsız etmeden yapabilmelisiniz.

   

 • İdmanlar bir bowling oyuncusunun atışı hakkında en çok düşünebileceği anlardır. Topu nasıl tuttunuz nasıl yürüdünüz, vs. bunlar idmanlarda düşünülür ama asla kaşılaşmalarda değil !

   

 • Bir şey deneyecekseniz idmanlarda denemelisiniz ama muhakkak teknik-taktik idmanınızı tamamladıktan sonra. Değişik bir hareket kas hafızanızda istenmeyen geçici kalıcı durumlara yol açabilir, tekniğiniz bozulabilir.

   

 • İdmanda başarısız iseniz zorlamamanız gerekir. O gün doğru zaman olmayabilir, havanızda değilseniz temel teknik idmandan sora bırakabilirsiniz. Bu size zarardan çok fayda getirir.

   

 • En ufak sakatlanmada/yaralanmada idmanı bırakmalısınız. Hastayken dinlenmeniz idman yapmamanız yorgun bir vücudu zorlamaktan çok daha faydalı olacaktır. Böylece bowlingden daha az uzak kalmış olabilirsiniz.

   

 • İdman pek çok şekilde karşılaşma formatlarına yakın olmalıdır. Kılık-kıyafet, sigara, içecek gibi konularda karşılaşma şartlarını simule etmelisiniz. Her 3 atışta bir sigaranızdan bir nefes çekme alışkanlığı, veya 2 oyun sonra sizi dalayan daha önce giymediğiniz bir pantolon size ciddi bir turnuvaya malolabilir. İdmanlar muhakkak ciddi bir ısınmadan sonra başlamalıdır. Delikanlılık yapıp sakatlanmak akılsızlıktır.

   

 • İdman ölçülebilir olmalıdır. Ne yaptığınızı ölçmelisiniz ki, gelişip gelişmediğinizi görebilesiniz. Örneğin 10 numarada sorununuz varsa, her idmanda 20 kere 10 numaraya atmak gibi bir standart getirip kendinize 2 haftada bunda 20'de 10, 1 ayda 20 de 15 gibi bir başarı amacı koyabilirsiniz. Buna göre başarısız olursanız tekniğiniz konusunda destek alabilirsiniz. Bu tüm spare, strike, ok üzerinden atış, vs. çalışmaları için uygulanabilir.

   

 • İdman programlı olmalıdır. Bir program dahilinde ölçülerek yapılan çalışmalar size gelişmenizi ve bilinçli ilerlemenizi sağlayacaktır. Her hafta başka bir şey çalışmak bowling sporunun düzenli ve tekrarlanabilir özelliğine aykırıdır.

   

 • Kendinize bir hedef koymalısınız. Bu hedef yapılabilir ve revize edilebilir olmalıdır. Örneğin 300 yapmak hedefi yerine ortalamanızı o yıl 10 pin yükseltmek çok daha tutarlı bir hedeftir. Oyun başına düşen spare-strike oranlarınızı, cebe giriş yüzdenizi bilerek bunlardaki sorunları düzeltmeye yönelik bir hedef de koyabilirsiniz. Oyunlarınızı bilmelisiniz. Örneğin lig oyunlarında nerede zayıf nerede güçlü olduğunuzu bilirseniz idman programınızı yönlendirmeniz kolay olacaktır.

   

 • Saatlerce idman yapmaktansa günlere yayılmış bir idman daha faydalıdır. Hafta sonlarına yorucu teknik idmanları hafta içine ise taktik idmanları dağıtarak vücudunuzu zorlamamamış olursunuz. Bir idmanın 2 saati geçmemesi faydalıdır.

   

 • Karşılaşma günlerinde veya bir gün önce çok ağır idman yapılmamalıdır. Sadece ritm ve temponuzu hatırlatacak, başka bir sahadaysa orayı tanıyıp alışacak bir ısınma antrenmanı yeterlidir. Turnuvadan önceki gece salonu tanıyacağım diye yağ şartları bile aynı olmayan bir lanede 10 oyun oynayıp telef olmak sadece amatörlük olabilir.

   

 • Süper particle yağ topunuzu kuru bir lane üzerinde denemeye kalkmanın ve bununla idman yapmanın hiç bir manası yoktur. Sadece abanmaktan kollarınız ağrır veya sol kanalı eskitirsiniz. İdmanda kuru şartlar varsa ve asla yağlama şansı yoksa düz topunuzla spare çalışabilirsiniz. İdman/Antrenman gelişme yeridir, yıpranma değil. Size insanlar değişik şartlara alışmanız gerektiğini söyleyecektir, bu doğrudur. Ama üzerinde damla yağ olmayan bir lane de yapılacak yanlış çalışma fayda değil zarar getirir.

   

 • Gerekli donanımı (bol değişik top) olmayan, olsa da bunlarla ne yapacağını bilmeyen ve atışları oturmamış bir oyuncu için öncelik sabit bir atış için çalışmaktır. Değişik salon ve lane tecrübesinin tecrübe olabilmesi için önce bu şartları anlayacak ve adapte olabilecek bir atış maharetinin gelişmesi gerekir. Topu attığınızda sola gitmesinin nedeni sahanın kuruluğu kadar, yanlış top seçimi, yanlış ok, yanlış atış, kolun dışa açılması, vs. de olabilir. Dolayısı ile acele etmemek gerekir.

   

 • Bir idmanın doğrusunu yanlışını genellikle bu konuda eğitilmiş kişiler bilebilir. Dedikodu ve başka sporlardan referans hele ki 30 yıllık referanslar işe yaramayabilir. Dolayısı ile idman programınızda bir bowling antrenorüne danışmanızda fayda vardır.

   

 • Muhakkak kendinizi görmeniz gerekir. Bir video kamera size inanılmaz ipuçları verebilir. Böylece insanların size ne demek istediklerini anlayabilir, şahane olarak düşündüğünüz bir hareketinizin aslında yanlış, hatta hayal ettiğinizin çok dışında olduğunu görebilirsiniz, ya da tam tersi bir sorununuz olduğunu düşündüğünüz yerde sorun olmadığını aslında bunun başka yerde olduğunu görebilirsiniz.

   

 • Sadece strike atışı çalışan bir "cebe bowling topu atıcısı" olmaktansa, lane üzerinde pek çok noktadan doğru atış yapabilen, strike olmadığında spare alışına güvendiği için yüzü gülen, değişik saha şartlarına ayak uydurabilen, idman programını zevkli ve akıllı bir şekilde düzenleyebilen, sorunun saha veya çevrede değil, kendinde olduğunu kabul ederek kendini eğiten, vücudunu bu spor için geliştiren, herkesin sizinle oynamayı isteyeceği bir "sporcu" olmayı yeğlemelisiniz. Emin olun strike'lar sizi izleyecektir.

Kısaca : Bu kadar laftan sonra ne kadar kısa olursa artık - zaten ilk idmanınızı bu yazıyı okumak zahmetine katlanarak yaptınız - idman/antrenman ciddi, meşakkatli, uzun vadeli, planlanması gereken, kendinize özgü, ve bir uzman gözün kontrolünde yapılması gereken, zaman alan, özverili bir iştir. Burada Parker Bohn III'den bir alıntı yapacağım: "Ne kadar "iyi" antrenman yaptığınız, ne kadar "çok" antrenman yaptığınızdan çok daha önemlidir".

Size idmanlarınızda bol sabır ve başarı diliyorum. Gelecek yazılarımda faydalı olabilecek bazı çalışmalara değineceğim.

Herkese sevgiler..

Önder Gürkan